Category Menu

جراحی هارد دیسک چیست؟

جراحی هارد

عدم پشتیبانی شرکت های سازنده هارد دیسک!

همانطور که در قسمت انتخاب برند ذکر شد شرکت های سازنده هارد دیسک هیچگونه خدماتی در زمینه تامین قطعات یدکی برای محصولات خود ارائه نمیدهند و چنانچه قطعات مکانیکی هارد نظیر مکانیزم هد و یا موتور آسیب ببیند برای تعویض آنها به هارد مشابه نیاز است. عمده خرابی هارد دیسک مربوط به خرابی هد و پلاتر است. دلیل این اتفاق این است که هد دارای یک مگنت بسیار ظریف و حساس در ابتدای بازوی متحرک بوده و با کوچکترین تماسی با سطح دیسک دچار آسیب های شدیدی میشود. همچنین این تماس باعث آسیب رسیدن به پلاتر نیز خواهد شد و حاصل این تماس پدید آمدن بد سکتور های فیزیکی است. درصورتی که مگنت هد دچار آسیب دیدگی شود دیگر قادر به خواندن و نوشتن اطلاعات نیست و در صورت نیاز به اطلاعات درون هارد باید دست به جراحی هارد زد.

پیش نیازهای جراحی هارد

جراحی هارد ابزار و شرایط خاصی را میطلبد. جالب است بدانید که هارد دیسک ها در محیط های پاک (Clean) ساخته میشوند که هیچگونه ذرات معلق و غباری در این محیط ها وجود ندارد. دلیل فراهم سازی چنین شرایط خاصی حساسیت بالای قطعات هارد به ذرات معلق در هوا است. بطوری که کوچکترین ذره غبار میتواند باعث مختل شدن مکانیزم ذخیره سازی آن شود. با این حساب برای اینکه بتوان پروسه جراحی هارد و تعویض قطعات را انجام داد نیاز است تا محیطی پاک شبیه به محیط خط تولید فراهم نمود تا از خرابی های احتمالی جلوگیری کرد.

کلین روم (Clean Room)

برای تصفیه هوا و فراهم نمودن محیط پاک از کلین روم هایی با ابعاد کوچک استفاده میشود که توسط شرکت های مختلفی در دنیا بنا به سفارش مشتری طراحی و تولید میشوند. این کلین روم ها با استفاده از چند لایه فیلتر خاص و گرانقیمت عمل تصفیه را انجام داده و هوای خروجی آنها دارای خلوص ۹۹٫۹۹ درصد است. هارد پلاس نیز یکی از تولید کنندگان کلین روم تحت برند Tools Plus در ایران است.

جراحی هاردشانه هد (Head Comb)

از جمله ابزارهای دیگری که از ملزومات جراحی هارد دیسک است شانه هد (Head Comb) نام دارد. وظیفه این ابزار این است گه هنگام انتقال هد از هارد سالم به هراد معیوب از تماس مگنت های هد با یکدیگر جلوگیری کند. شایان ذکر است که کیفیت ساخت این قطعه کوچک در موفقیت پروسه جراحی هارد دیسک بسیار تاثیر گذار است. یکی از معتبرترین شرکت هایی که در دنیا این ابزار را تولید میکند شرکت hddsurgery است. اساس کار این شرکت تولید ابزارهای تعویض هد است.

نگهدارنده پلاتر (Platter Holder)

ابزار دیگری که معمولا خیلی کم از آن استفاده میشود ابزار تعویض پلاتر است. هنگاهی که موتور هارد دیسک از کار بیوفتد به تعویض شاسی هارد نیاز است که برای جابجایی پلاترها به شاسی سالم از این ابزار استفاده میشود. به ندرت اتفاق می افتد که موتور هارد (Spindle Motor) دچار مشکل شود. به این دلیل است که این ابزار بسیار کم مورد استفاده قرار میگیرد.

در ادامه میتوانید فیلم جراحی هارد دیسک سیگیت را مشاهده کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *