نرم افزار تست هارد دیسک Disk Analyzer

بهترین نرم افزار تست هارد

نرم افزار تست هارد دیسک Disk Analyzer قادر است سطح هارد دیسک را سکتور به سکتور برسی نماید و وضعیت سلامت آن را بصورت گرافیکی نمایش دهد. این نرم افزار تست هارد محصول شرکت AceLab روسیه است (شرکت سازنده PC3000).

برنامه تست هارد Disk Analyzer در واقع یک برنامه مکمل برای PC3000 است که کاربران عادی هم میتوانند از آن بهره مند شوند و شرکت AceLab این برنامه را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار داده است. این نرم افزار یک ابزار کمکی جهت تعمیر هارد دیسک است که میتواند در کنار PC3000 مورد استفاده قرار گیرد. اما میتوان از قابلیت های آن به تنهایی نیز استفاده نمود.

چنانچه میخواهید میزان سلامت سطح هارد دیسک خورد را مورد بررسی قرار دهید میتوانید از نرم افزار تست هارد Disk Analyzer استفاده نمایید. همچین قابلیت Read/Write هارد خود را نیز میتوانید مورد تست و بررسی قرار دهید. البته یکی از مهمترین قابلیت های این نرم افزار تست سطح هارد دیسک و فهرست گیری از سکتور های خراب و کات کردن آنهاست که این آپشن همراه دستگاه PC3000 قابل استفاده است.

شروع کار با نرم افزار تست هارد دیسک Disk Analyzer

پس از اجرای نرم افزار لیستی از هارد دیسک های متصل به سیستم به نمایش در خواهند آمد. پس از انتخاب هارد دیسک مورد نظر پنجره اصلی نرم افزار به نمایش در می آید. 

نرم افزار تست هارد دیسک

برای شروع کار بر روی دکمه پلی کلیک کنید. در پنجره ای که باز میشود چهار گزینه وجود دارد و هر کدام کاربرد خاص خود را دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

نرم افزار تست هارد دیسک

آپشن های مختلف نرم افزار تست هارد Disk Analyzer

verifying: با انتخاب این گزینه سطح هارد دیسک با وضعیت فعلی (بدون تغییر در سکتورها) موجود مورد بررسی قرار میگیرد. چنانچه بر روی هارد دیسک خود اطلاعاتی ذخیره کرده اید و نمیخواهید تغییری در آنها بوجود بیاید باید از این گزینه برای تست هارد استفاده کنید.

reading: با انتخاب این گزینه میتوانید بررسی کنید که آیا سکتور ها هنگام خواندن اطلاعات مشکلی دارند یا خیر. بهترین زمان برای استفاده از این گزینه زمانی است که قبل از آن از گزینه writing استفاده کرده اید.

writing: با انتخاب این گزینه میتوانید بررسی کنید که آیا هنگام نوشتن اطلاعات جدید بر روی هارد، سکتور ها مشکلی دارند یا خیر؟ هشدار: با انتخاب این گزینه تمامی محتویات ذخیره شده در هارد دیسک برای همیشه از بین خواهند رفت!

HDD cache RAM test: این گزینه میتواند بافر هارد دیسک را بررسی نماید و سلامت آن را به کاربر گزارش نماید. هشدار: با انتخاب این گزینه تمامی محتویات ذخیره شده در هارد دیسک برای همیشه از بین خواهند رفت!

برای شروع گزینه verifying را تیک زده و چندین بار بر روی دکمه Next کلیک کنید و مقادیر پیش فرض تنظیمات را دستکاری نکنید و ادامه دهید تا پروسه اسکن هارد شروع شود. پس از آن با کلیلک بر روی تب  Timing map میتوانید وضعیت سلامت سطح دیسک را مشاهده نمایید.

نرم افزار تست هارد دیسک

رنگ سبز = سکتور سالم

رنگ زرد = تاخیر در خواندن

رنگ صورتی = کندی بیش از مقدار مجاز

رنگ قرمز = بد سکتور

لینک دانلود نرم افزار تست هارد Disk Analyzer