ساختار هارد دیسک

 

ساختار فیزیکی هارد

ساختار هارد دیسک از اجزای مختلفی تشکیل شده که در تصویر بالا قابل مشاهده است. اجزای متحرک و مکانیکی هارد به ۲ قسمت کلی تقسیم می شود:

۱- اسپیندل موتور: وظیفه این قطعه چرخاندن صفحه ذخیره ساز است.

۲- بازوی متحرک: وظیفه این قطعه جابجا کردن هد جهت خواندن و نوشتن اطلاعات است.

 

خرابی های هارد دیسک به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود:

خرابی لاجیکال Logical

خرابی فیزیکال Physical

خرابی میان افزاری (firmware)

خرابی لاجیکال:

خرابی های لاجیکال عمداتا در جداول MBR و GPT و یا MFT هارد ایجاد شده و موجب سلب درسترسی سیستم عامل و کاربر به اطلاعات میشود. خرابی های دیگری نظیر بد سکتور لاجیکال نیز در دسته خرابی های لاجیکال قرار میگیرند.

خرابی فیزیکال:

این نوع خرابی تقریبا در تمام برند به یک شکل است و به ۴ دسته کلی تقسیم می شود:

۱- خرابی هد یا اجزای آن    ۲- خرابی پلاتر    ۳- خرابی اسپیندل موتور    ۴- خرابی بورد

خرابی میان افزاری (firmware):

این نوع خرابی شامل بخش های ماژولی ، فریمور و رام هارد می شود که بدون استفاده از دستگاه pc3000 اصلاح آنها امکان پذیر نیست.

 

در بین خرابی های فیزیکال، خرابی هد از همه شایع تر است. هد هارد یک قطعه بسیار کوچک و حساس است که توسط نیروی مغناطیس اطلاعات را روی پلاتر (صفحه ذخیره ساز) ذخیره می کند. مهمترین عاملی که باعث خرابی هد می شود ضربه خوردن و یا تکان های شدید است. دقت داشته باشید که جهت تعویض هد هرگز نباید درپوش هارد را در فضای عادی باز نمود و این کار باید در کلین روم (Clean Room) انجام شود. در غیر این صورت با چسبیدن کوچکترین ذرات غبار و کثیفی رو پلاتر و هد، این قطعات با مشکل مواجه شده و دچار صدمات جبران ناپذیری میشوند.

ساختار هارد دیسک

هد پارک

از جمله دلایل دیگر خرابی هد، بد پارک کردن هد هنگام جدا کردن آن از سیستم است که دو حالت مختلف دارد. در حالت اول بعد از جدا کردن هارد از سیستم، هد بطور کامل به محل پارک خود برنگشته و بر روی پلاتر گیر میکند. وقتی که چنین اتفاقی افتاد، دفعه بعدی که هارد به سیستم متصل میشود، پلاتر توان چرخش نداشته و یک صدای (بوق بوق) ضعیف از هارد شنیده می شود. این حالت معمولا با جراحی قابل تعمیر بوده و نیازی به تعویض هد نیست.

 

در حالت دوم زمانی که هارد از سیستم جدا می شود، زمان برگشت هد به پارکینگ، با آن برخورد کرده و سبب خرابی هد می گردد. معمولا در چنین مواردی هد نیاز به تعویض دارد.