S.M.A.R.T چیست؟

شاید شما هم هنگام روشن کردن کامپیوتر و یا لپ تاپ خود با پیغام S.M.A.R.T failure مواجه شده باشید! و یا شاید هنگامی که با سیستم خود مشغول کار هستید با پیغامی مبنی بر اینکه (از اطلاعات سیستم خود پشتیبان تهیه نمایید و هارد را جایگزین نمایید) روبرو شده باشید. برای بسیاری از کاربران جای سوال است که دلیل نمایش چنین پیغامی بصورت ناگهانی چیست؟

برای پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید. در دنیای امروز اطلاعات نقش بسیار حائز اهمیتی در زندگی ما دارند. این محتوای ارزشمند بر روی طیف گسترده ای از تجهیزات ذخیره سازی و نگهداری میشوند. از جمله این تجهیزات هارد دیسک ها هستند که بدلیل ظرفیت بالا در بین مهترین ابزارها در دنیای ذخیره سازها قراز میگیرند. بدلیل اهمیت محتوایی که در این قطعه نگهداری میشود باید شرایطی فراهم نمود که در صورت بروز هرگونه خطای احتمالی در مکانیزم هارد و بروز مشکلاتی که موجب کرش کردن هارد شود به کاربر هشدار داده شود تا کاربر به سرعت از محتویات ذخیره شده در هارد پشتیبان تهیه نماید.

مسئولیت مونیتورینگ وضعیت سلامت هارد دیسک بر عهده سیستمی به نام S.M.A.R.T می باشد که مخفف Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology به معنی: تکنولوژی خویش بررسی و آنالیز و گزارش دهی است.

مشکل smart در هارد چگونه پدید می آید؟

این فناوری به محض روشن شدن هارد دیسک طی یک فرایند چند مرحله ای وضعیت اجزای مختلف هارد دیسک را آنالیز می نماید و چنانچه در این فرآیند با خطایی مواجه شود قبل از بوت شده سیستم عامل به کابر هشدار میدهد. پس از اجرای سیستم عامل و هنگام کار با سیستم نیز هارد دیسک دائما توسط SMART کنترل میشود و در صورت بروز هرگونه خطا در عملکرد هارد به سیستم عامل سیگنالی ارسال نموده و سیستم عامل توسط نمایش پنجره ای به کاربر هشدار میدهد که میتوانید تصویر این پنجره را در زیر ببینید.

مشکل smart در هارد

مشکل smart در هارد چه زمانی نمایان میشود؟

البته خطاهای تعریف شده در این تکنولوژی در بعضی موارد چندان وضعیت بحرانی ایجاد نمی نمایند اما بهتر است که در صورت بروز هشدار به سرعت از اطلاعات موجود در هارد پشتیبان تهیه نمود و یک هارد دیسک جدید جایگزین هارد معیوب نمود.

اگرچه راه هایی وجود دارد که بتوان جلوی نمایش این پیغام را گرفت اما ما هرگز توصیه نمیکنیم که این کار را انجام دهید زیرا چنانچه مشکلی برای هارد رخ دهد زمانی متوجه خرابی هارد دیسک و از دست رفتن اطلاعات میشوید که دیگر کار از کار گذشته است.

تا کنون نرم افزار های زیادی برای بررسی وضعیت هارد دیسک معرفی شده و طرز کار همه آنها به این شکل است که گزارش های ذخیره شده در SMART را بصورت گرافیکی برای کاربر به نمایش در می آورند. یکی از ساده ترین و کم حجم ترین نرم افزارها HDDExpert است که میتوانید آنرا از لینک زیر دانلود نموده و با نصب آن روی سیستم خود از وضعیت سلامت و مشکل smart در هارد دیسک سیستم مطلع شوید.

مشکل smart در هارد

دانلود برنامه HDDExpert 1.16