باج افزار مخربی که میتواند برای همیشه فایل های شما را نابود کند!

طی یک حمله سایبری فراگیر توسط باج افزاری بنام ” WannaCry ” فایل های چندین هزار رایانه در جهان از جمله ایران مورد حمله قرار گرفت و قفل شد. متخصصان اعلام کرده اند که کشورهای آمریکا، انگلیس، روسیه، چین، ایتالیا، اسپانیا، اکراین و هند مورد حمله این باج افزار قرار گرفته اند و سیستم های مراکز حساس کشورهای نامبرده را دچار آسیب های شدیدی نموده. به گزارش کسپرسکی، روسیه بیش از هر کشور دیگری هدف حملات این فایل مخرب قرار گرفته است.

طبق گزارش های اعلام شده این باج افزار از حفره های امنیتی مایکروسافت ویندوز استفاده کرده و کامپیوترهایی که آخرین بروز رسانی های ویندوز را دریافت نکرده اند، آلوده می نماید. تا به این لحظه نزدیک به ۷۰ هزار کامپیوتر در سراسر دنیا به این بدافزار مخرب آلوده شده اند.

باج افزار ها چگونه عمل میکنند؟

روش کار اینگونه بد افزار ها به این شکل است که ابتدا وارد سیستم قربانی شده و بدون هیچگونه علائمی شروع به کدگذاری فایل های درون کامپیوتر میکنند. پس از آنکه عملیات کدگذاری به پایان رسید پیغامی برای کابر به نمایش درمی آید مبنی بر اینکه تمام فایل های شما کدگذاری شده و جهت بازگشایی آنها باید مبلغی را به هکر پرداخت نمایید تا کلید بازگشایی فایل ها را در اختیار شما قرار دهد، در غیر این صورت فایل ها برای همیشه از بین خواهند رفت! لازم به ذکر است که سیستم کدگذاری مورد استفاده در اینگونه باج افزارها بسیار پیچیده بوده و در اکثر موارد غیر قابل رمز گشایی است.

باج افزار

جهت جلوگیری از آلوده شدن به این باج افزار هرچه سریعتر سیستم عامل و آنتی ویروس خود را بروز نمایید.

همچنین در صورتی که فایل های مهمی در سیتم خود دارید ضمن قطع اتصال اینترنت یک کپی از فایل های خود بر روی حافظه های جانبی تهیه نمایید.