تفاوت هارد SSD با HDD!

تا همین اواخر، خریداران کامپیوتر و لپ تاپ محدودیت های بسیاری در انتخاب ابزار ذخیره سازی داشتند. اما در اکثر سیستم های امروزی یک درایو SSD بصورت پیش فرض جهت نصب سیستم عامل و یک هارد دیسک جهت آرشیو فایل های حجیم وجود دارد. ما به شما تفاوت های بین SSD و HDD را توضیح می دهیم و از طریق مزایا و معایب هر دو به شما کمک می کنیم تا تصمیم بگیرید که کدام یک را انتخاب کنید.

ساختار دیسک سخت (HDD)

HDD مخفف Hard Disk Drive به معنی دیسک سخت است. هارد دیسک متشکل یک صفحه گرد فلزی بنام پلاتر و مکانیزم هد است که این هد توسط یه مگنت در نوک بازوی متحرک برو روی پلاتر حرکت میکند و و اطلاعات را بطور مغناطیسی روی پلاتر ذخیره مینماید. زمانیکه هارد دیسک روشن میشود پلاتر با سرعتی معادل ۵۴۰۰ یا ۷۲۰۰ و در بعضی مدل های خاص تا ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه به دور خود میچرخد و سپس هد روی آن حرکت کرده و اطلاعات را در بلوک های بسیار کوچکی بنام سکتور ذخیره میکند. برای شناخت بیشتر این قطعه میتوانید به بخش ساختار هارد دیسک مراجعه کنید.

تفاوت هارد ssd با hdd

ساختار هارد جامد (SSD)

SSD مخفف Solid State Drive به معنی دیسک جامد است. از مهمترین نکات تفاوت هارد SSD با HDD نوع ذخیره سازی اطلاعات در این دو نوع حافظه است. در درایو های جامد یا همان SSD Drive اطلاعات بر روی تراشه های حافظه ذخیره میشود. ساختار این حافظه ها بگونه ای است که با قطع برق، اطلاعات ذخیره شده در آنها از بین نمی رود. این نوع حافظه های سریع از طریق پورت های مختلفی به سیستم های دسکتاپ و لپ تاپ متصل میشوند که رایج ترین این پورت ها SATA 6G و PCIe است. البته مدل های اکسترنال و قابل حمل نیز در بازار موجو است که از طریق پورت USB3 به کامپیوتر متصل میشود

تفاوت هارد ssd با hddکدام گزینه بهتر است؟

در بالا با تفاوت هارد SSD با HDD کمی آشنا شدید.  از مهمترین عواملی که باعث میشود ما به یک درایو جامد نیاز پیدا کنیم  سرعت بالای اینگونه هارد درایوها است. نرخ سرعت انتقال اطلاعات در درایو جامد تا چندیدن برابر از هارد دیسک ها بالاتر است. در دنیای امروز که سخت افزار ها پیشرفت بسیار چشم گیری داشته اند و اطلاعات در هر سیستمی با سرعت بسیار بالا پردازش میشود. از پیش نیازهای سرعت بالای پردازش نقل و انتقال اطلاعات با سرعت بالا است. در چنین شرایطی نقش SSD Drive پر رنگ تر میشود. چنانچه یک کامپیوتر شخصی با سرعت بالایی اطلاعات را پردازش نماید اما نتواند حاصل این پردازش را با سرعت بالا ذخیره کند عملا سرعت بالای پردازش به هدر رفته و عملکرد کلی سیستم کاهش پیدا میکند.

اختلاف قیمت و ظرفیت

جالب است بدانید که هارد دیسک ها از نظر ظرفیت بسیار جلوتر از درایوهای جامد هستند. همچنین از نظر قیمت نیز بسیار به صرفه تر از هارد های جامد SSD هستند. به دلیل قیمت بسیار بالای درایو جامد معمولا خرید یک درایو SSD با ظرفیت بالا به صرفه نیست. زیرا با هزینه یک هارد جامد یک ترابایتی میتوان یک هارد دیسک ۱۰ ترابایتی خرید. با این وجود بهترین کار این است که از یک درایو جامد با ظرفیت پایین برای نصب و اجرای سیستم عامل و نرم افزار های مورد نیاز استفاده نمود و در کنار آن از یک هارد دیسک جهت آرشیو مطالب با حجم بالا بهره برد.

امنیت

در مورد فاکتورهای امنیتی میتوان گفت که همچنان HDD از SSD جلوتر است. با توجه به تفاوت هارد SSD با HDD که در بالا اشاره شد باید بدانید که با وجود نقاط قوت مهمی مثل آسیب پذیری بسیار پایین تر SSD نسبت به HDD در برابر ضربات فیزیکی، همچنان هارد دیسک از امنیت بالاتری برخودار است. همانطور که در بالا ذکر شد در هارد SSD از چیپ های حافظه برای نگهداری اطلاعات استفاده میشود و در صورت آسیب دیدن این چیپ ها، در اکثر موارد اطلاعات ذخیره شده در آن قابل بازیابی نیست. در نقطه مقابل هارد دیسک ها در اکثر موارد قابل بازیابی هستند و هنگام بروز مشکل درصد موفقیت آمیز بودن بازیابی اطلاعات از این هاردها بسیار بالاتر از درایو جامد است.